Enne, kui asud lugema KKK-si, tutvu ka lõksu kasutamise soovitustega:
1. Lõksu lõugade pilud tuleb teha korralikult labidaga ette. Peate olema täiesti kindel, et haarade vahele ei jääks tugevaid juurikaid või kive, mis võivad lõksu vinnastamisel või vallandamisel lõuad ära murda. Seda on lõksu testimisperioodil ühe korra juhtunud. Oma kogemuste põhjal võime öelda, et see on ka ainuke võimalus, kuidas lõks katki võib minna.
2. Lõksu vinnastamisel tuleb suruda jalaga (või põlvega), soovitatavalt isegi käega, pedaali “otsale”.
- Juhul, kui lõks ei paigaldu, ÄRA HÜPPA lõksul! Kui pilud on kaevatud korralikult, paigaldub lõks kergesti.
- Korduvatel probleemidel liiguta lõks teise kohta.
- Kontrolli päästiku pilu, vajadusel süvenda pesa.
- Kindlusta, et muld ei segaks lõksu vallandumist. Puhasta lõks ja liigu teise kohta.
- Ära katsu põhjuseta lõksu lõugasid käega, mida vähem on lõugadel inimese lõhna, seda parem.
3. Lõks ei vallandu.
- Kui päästiku ots (pedaali keskel) on umbes 3 cm pedaalist kõrgemal:
- Kergita labidaga lõksu (mitte käega), see peaks vallanduma. Puhasta lõks ja liigu teise kohta.
- Kui pärast ohutuspäästiku vajutamist lõks ei vallandu, järgi eelnevaid näpunäiteid.
4. Kui pinnas on väga pehme.
- Paigaldamisel võib lõks vajuda liiga sügavale. Proovi leida kõvem koht.
5. Aktiivsuse puudumine.
- Kui lõks pole paari ööpäeva (kuni nädala) jooksul vallandunud, liiguta lõks teise kohta. Järelikult ei ole tunnel enam aktiivne. Mutt läbib kõik oma kasutuselolevad tunnelid 48 tunni jooksul.
ETTEVAATUST! ÄRA KUNAGI KÄSITSE VINNASTATUD LÕKSU! Maast üles võttes tuleb lõks eelnevalt deaktiveerida.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Teie poolt pakutav mutilõks on ohutu ka lastele ja lemmikloomadele (koerad, kassid)?
Nagu kõikide lõksudega, nii on ka selle lõksuga võimalik endale haiget teha. Reeglina aga, kui lõks on paigaldatud maha, siis ta ohtlik ei ole, välja arvatud juhul, kui ta laetud olekus maa seest välja võtta. ÄRA KUNAGI KÄSITSE VINNASTATUD LÕKSU! Lõksu mahalaadimiseks aseta jalg õrnalt pedaalile ja vajuta ohutuspäästikut lõksu tagaosas (kollane nupp). Riivi vabastamisel kargab lõks üles. Kui ohutuspäästikut vajutada niisama ilma pedaali toetamata, siis võib lõks päris korralikult ehmatada. Parem on, kui lapsed siiski vinnastatud lõksu ei puudu.
Miks on lõks just plastikust valmistatud, kas see ei ole mitte suhteliselt habras materjal, kui pikk on ta eluiga?
Lõksud on vamistatud plastikust sellepärast, et plastik on ilmastikukindlam ja ei roosteta. Lõks on enamasti ikkagi niiskes pinnases. Tegemist on siiski väga vastupidava plastikuga – kuid kõiki asju on võimalik ära lõhkuda, olgu ta kas plastikust või metallist. Aruka ja hoolika käsitsemise juures lõksud katki ei lähe ja kestavad aastaid.
Lõks tundub olevat päris asjalik, kuid liialt kallis.
Vastaksime küsimusele küsimusega: kui palju maksab ilus ja hooldatud aed? Võttes arvesse tööriistad, masinad, materjalid (murutraktorid, trimmerid, murukäärid, täitematerjalid, taimed, jne), siis kindlasti ei ole täiendav mutilõksu kulu muru korras püsimise eest suur summa. Kui järele mõelda, siis on mutid ainukesed, kes Teie ilusat hooldatud muru/aeda rikuvad, aiamaal juurviljade kasvu pärsivad jne. Lisaks sellele saab lõksu heaperemeheliku kasutamise juures kasutada aastast aastasse ja vajadusel püüda sadu mutte.
Kas lõksu tuleks kuidagi ka hooldada?
Mingit erilist hooldust lõks ei vaja, kuigi suuremad porikamakad ja muu risu tuleks alati enne uut paigaldamist lõksult eemaldada. Soovitatavalt tuleks lõksu, kui ta muutub väga mullaseks, surveveega pesta. Kuna lahtine muld mehhanismide vahel võib hakkata lõksu vallandumist pärssima. Samuti tuleks lõks enne talvekorterisse panekut korralikult puhtaks pesta, et vajadusel kevadel uut jahihooaega alustada. Samuti ei ole arukas lõksu, kui teda ei kasutata, hoida päikese käes. Plastik on küll UV-kaitsega töödeldud, kuid pikemas perspektiivis ei ole see lõksule kindlasti hea ja plastik võib muutuda hapramaks.
Kas on vahet, mis pidi lõks tunneli suhtes asetseb? Kas ta püüab mõlemast suunast tulevaid mutte või tuleks kasutada kahte lõksu?
Lõks püüab tõesti mõlemast suunast tulevaid mutte, kahte kõrvuti asetsevat lõksu ei ole tarvis. Kahe lõksu või enama kasutamist soovitame siis, kui hooldate väga suuri alasid. Kuna enamasti liiguvad mutid vaid isiklikes tunnelites, on erinevate muttide samaaegseks tabamiseks vaja mitut lõksu.
Kas lõksu võib vinnastada jala asemel ka käega?
Lõksu võib vabalt vinnastada käega, kuna siis tunnetate te paremini võimalike ettetulevaid takistusi ja väheneb nii-öelda ülesurumisoht. Julgeksin isegi soovitada käega vinnastamist.
Lõks on peaaegu igal hommikul vallandunud, kuid kedagi ei ole sees. Milles asi?
Kindlasti on tegemist liiga sügava, ehk siis lõugadest alla poole jääva, tunneliga. See tähendab, et mutt küll lükkab pinnast anduri all, mis vallandab lõksu, kuid ise lõugade vahele ei jää. Proovi leida tunnel, mis on kõrgemal!